Opavská kultura…za 500?

Opavská kultura…za 500?

Slezskou přehřátou metropolí proběhla zpráva, že nám pan primátor vybral krizové řízení, které minimálně do voleb uklidní rozbouřené vlny opavských kulturních vod. Už jsme si zvykli, že v Opavě je zavedeným zvykem vybírat vedení městských organizací a firem vždy dle politických nálad a vazeb, pan primátor však v kauze OKO našlapuje opatrně, vědom si toho, že před volbami je nutno vyhnout se případným polemikám. A tak v případě „dobrovolné rezignace“ ředitelky Hynarové opět nelenil a jak je jeho dobrým zvykem, pozval nejprve na osobní schůzky větší část zastupitelů, aby opatrně a po svém obeznámil zástupce města s tím, že paní ředitelka je ve skutečnosti už vyčerpaná.

Tisková zpráva města z 8.8.2018 oznamuje, že od 1.9.2018 směr opavské kultury vytýčí Mgr. Bc. Marcela Mrózková Heříková. Nová paní ředitelka, zdá se, dle uvedeného v jejím představení, jako osoba kompetentní. Svěží vánek z Ostravy, kde působí, by mohl uklidnit opavskou kulturní bouři. Kromě uvedených zkušeností z oblasti kultury, dramaturgie a vedení řady kulturních festivalů jí přijdou vhod i zkušenosti z kauzy kolem festivalu Ekofilmu, který rozvířila Olga Sommerová. V tiskové zprávě dále chybí, možná nepodstatné, a to, že nová paní ředitelka je také aktivní členkou hnutí ANO, dokonce ostravská radní a co víc, asistentka ostravského poslance za hnutí Ano Ing. Josefa Hájka. Vážíme si ochoty kolegů z hnutí Ano přijímat i takové výzvy, jako je vedení Opavské kulturní organizace na dobu „do voleb“.

Tak nějak si myslíme, že po všech těch „škatulehejbejtese“ v městských organizacích, by bylo více než vhodné opomenout politické zájmy a zaměřit se na odbornost a transparentnost výběrových řízení. A nebyl by to pirát, kdyby čtenáři nepřipomněl pirátský návrh Nominačního zákona, který hodláme, modifikován pro potřeby komunální politiky, aplikovat i v našem městě.

A na závěr: Cuius regio, eius religio

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu