Historie
Na začátek je potřeba si připomenout, jak došlo k přeměně lomu na jezero. Lom byl otevřen v roce 1956 a zatopen v roce 1964 díky silným průsakům vody z blízké řeky. Jeho existence neměla dlouhého trvání, předcházela mu však dlouholetá hlubinná těžba, která je potenciálním rizikem dodnes – nikdo nezná rozsah poddolovaného území ani polohu porubů. Známá je jen poloha několika důlních šachet, které jsou v terénu vyznačeny jako místa s možným výskytem nebezpečí. K tomu všemu se důlní dílo občas připomene nečekaným propadem terénu. I samotné jezero není radno podceňovat a k plavání v něm je nutné přistupovat vždy s respektem. Množství utonulých je samo o sobě varující a nemusí se vždy jednat jen o přecenění vlastních sil.
Rekultivace 1 a 2
První velká rekultivace lomu a jeho okolí proběhla mezi lety 1968 a 1970. Od té doby lze hovořit o počátcích rekreačního využívání jezera obyvateli města. Město tuto oblast nijak zásadně nerozvíjelo, a to až do současnosti, kdy se podařilo zrealizovat druhou rekultivaci, která se připravovala od roku 2012. Iniciátorem akce bylo město, většinovým investorem byl stát. Hlavním cílem bylo propojit jezero s Městskými sady a zrevitalizovat některé břehy jezera tak, aby se dalo dostat do vody jinak než po kotníky v bahně. V rámci akce se podařilo překonat dvě zásadní překážky, řeku a frekventovanou silnici. Postavil se velmi dobře provedený a esteticky povedený most přes řeku Opavu poblíž fotbalového stadionu, kvalitní spojovací chodník až k jezeru, kde se podchází novým podchodem pod ulicí Rolnickou. Vstupy do vody jsou upraveny, avšak jezero nesdílí naše potřeby křišťálově čisté vody a množství hnijících řas a sinic, které se drží hlavně u břehů, představují určitou bariéru, proč je lepší se na vodní plochu zatím raději jen dívat, než si ji vychutnávat plaváním. Kolem jezera vznikly i prvky jako kamenná řeka a kamenné terasy, které rozpoutaly vášnivé diskuze. Velmi dobře jsou provedeny chodníky kolem jezera, které nejsou široké a nevedou kolem celého jezera, protože pak by se z toho stalo závodiště a chodci by se i tam stali ohroženým druhem. Stejně tak je potřeba ocenit, že zde nevzniklo velkokapacitní parkoviště. Míst je zde tak akorát a velké parkoviště na Náměstí Svaté Trojice je dobře dostupné, což je pěšky cca 800 m příjemné procházky.
Zdařilá realizace lávky (zdroj www.msstavby.cz)
Biologický problém nebo varování – koupání v tomto materiálu je jen na vlastní nebezpečí
Terasy a kamenná řeka – jen z přírodních materiálů – hodnocení nejdřív za rok
Západní břeh a oblázková pláž
Budoucnost
Areál je nutné dovybavit, starat se o něj a pracovat na jeho dalším rozvoji. Chybí zde herní prvky, šatny, sprchy, lepší WC než jen mobilní. Rovněž služby zde ještě nejsou vyhovující.
Velký potenciál dalšího rozvoje areálu představuje 5,5 ha plochy na jihozápadní straně jezera. Tato plocha je téměř celá ve vlastnictví města, takže neexistuje žádná překážka, proč se její přeměnou nezabývat. My si zde představujeme parkovou zeleň, volně přístupné menší hřiště, stezky přírodního charakteru, veřejně přístupný ovocný sad. Možností je mnoho, a proto podporujeme otevřenou diskuzi k budoucímu využití.
Propojení jezera k Náměstí Svaté Trojice a plocha budoucího rozvoje (zdroj mapy.cz)
Další fotky: fotogalerie na www.msstavby.cz